Jdi na obsah Jdi na menu

 


Samohybná houfnice 2S1 GVOZDIKA

Samohybná houfnice 2S1 GVOZDIKA - další stroj ,který byl ve výzbroji ČSLA a dnes již ho sotva kdo uvidí v muzeu natož v akci.Na tomto stroji je zajímavé takové jednoduché spojení podvozku MT-LB a tažené houfnice D-30 ze které je dělo ráže 122mm 2A31 umístěno v otočné věži.Určitě to nestálo mnoho prostředků a úsilí a tak vznikla 2S1.Jednoduchost sama...

Houfnice je určena pro přímou podporu vojskve frontovém pásmu a na to její dostřel 15 200m stačí.Má ničit živou sílu na místech soustředění ,bořit opevnění ,prostřelovat silnice a komunikační uzly,palebné postavení děl a raketometů a takové dvě speciality: vystřílení průchodův minových polích (to znamená přeorávání terénu granáty) a dopravu letáků agitační střelou A1.Vezená zásoba nábojů činí 35 ks tříštivotrhavých granátů a 5 ks kumulativních granátů ,které jsou stabilizovány rotací s účinným 1000m při kolmém dopadu probíjí pancíř do tl. 460 mm.

Nicméně přímý boj s tanky nebude to pravé pro toto rychlé lehce pancéřované vozidlo.Bohužel GVOZDIKA může střílet pouze při zastavení a z okopu je schopna vystřílet 100 střel za 60 min.

Průchodnost terénem je dána vynikajícím podvozkem MT-LB. Hmotnost vozu je 15 700+2% Kg a motor JAMZ-238N o výkonu 221 kW dokáže GVOZDIKU rozběsnit na silnici až na 61,5 km/h.Může to plavat rychlostí 4,5 km/h protáčením pásů a je třeba nasadit hydrodynamické mřížky vpředu a vzadu.Též je nutno zvednout vlnolam a upevnit jej.Voda nesmí být moc divoká (výška vln do 15cm,rychlost proudu max.do 0.6 m/s,šířka řeky je max. do 300m).

U vozu proběhlo několik modernizací od roku zavedení v r.1974.Od roku 1975 není montován odsávací ventilátor v bojovém prostoru a také je montován diferenciální manovakuometr DTNMP-125-100.Od téhož roku se na ShH 2S1 nasazují dva prodlužovače sacího potrubí.

Vozidlo může změnit světlou výšku podvozku - pro přepravu letadlem.

Na voze je možno používat dva druhy kolejových pásů : s pěti oky s uzavřenými kovo-pryžovými spojia s jedenácti oky s otevřenými celokovovými spoji.

Osádka je 4 osoby.