Jdi na obsah Jdi na menu

 


Mechanický odminovač KMT-6

Další zařízení které se běžně používalo u tankových útvarů ČSLA a na plastikovém modelu T-55A by vypadalo velmi impozatně je mechanický odminovač KMT-6 .Je to návěsné zařízení na tank pro zřizování kolejových průchodů v minových polích nepřítele a potažmo i zapomenutých vlastních.KMT-6 se dalo namontovat pouze na tanky (T54M,T55,T55A,T72 ) s úchyty pro montáž buldozérového zařízení BTZ-55.Odminovač si posádka montuje na tank sama ,pouze potřebuje pomoci jeřábem o nosnosti 1600kg při složení z korby V3S ,T148 apod. (Souvislost - první verze VT-55A měli nosnost jeřábku právě zmíněných 1600kg).Odminovač ovládá řidič tanku a do boje se spouští vlastní vahou a do přepravní polohy se zvedají vzduchovým zvedacím ústrojím.Pro odstranění minových polí ve sněhu se montuje na nože zimní nástavec ,který je na všech fotkách níže.

Hmotnost odminovače je 1000kg  a šířka tanku v pracovní poloze KMT-6  je 3 670mm.Pracovní rychlost při odminování je až 14km/h.

Na dobových fotkách z cvičení ČSLA je tento KMT-6 na tanku T-55 zkombinován i s přívěsem výbušného odminovače - pro osádku jenom dřina s přípravou těchto věciček do bojové polohy . Jelikož rychlost odminování není nikterak závratná a tyto tanky by jeli v čele útoku  ,dá se předpokládat .že ve skutečném boji by byla velmi málá šance na přežití - ten první přitahuje všechny  střely jak magnet....Taky výběr osádek v útvarech byl směřován na průšviháře...

KMT-6 na bílém demilitarizováným tanku T-55 na fotkách je k vidění ve VHM Piešťany . Tento stroj měl za sebou i nejednu opravdickou bojovou akci..

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář