Jdi na obsah Jdi na menu

 


Obrněné vozidlo PANDUR II 8x8

Tak je rozhodnuto  ( 7/2006) a rakouský obrněný vůz PANDUR II 8x8 byl vybrán do výzbroje AČR v počtu 199 ks a na 35 ks byla opce.Vůz byl již několikrát prezentován v ČR a naposled udělal taneček divákům před tribunou na Bahnech 2006.Bohužel verze 8x8 není nikde ve světě zavedená ,takže nějaké hodnocení z boje chybí. Verze 6x6 je velikostí šikovná pro průzkumné jednotky a tak jí mají USA,Belgie,Kuvajt a Slovinci co si vzpomínám.

Co vozu nelze upřít je taková poctivá kovářská práce - na podvozku je bytelné zavěšení kol a na korbě se mi taky líbila zpracovanost.Čeho si však hodně lidí všimne je menší velikost vozu pro výsadek a výstup ven. Slovinci preferují motoricky vyklápěcí podlahu dolu a to bude lepší než dvoudílné samostatné dveře malých rozměrů.On tj. větší pěšák AČR s výstrojí a výzbrojí bude mít s tímhle řešením problémy (malé dveře).

U teréních schopností bude otázka se světlou výškou podvozku ve vyjetých kolejích.Vůz je poměrně úzký a dlouhý a kola na foto nemají takový prostor pro propérování .Ale tohle prověří až čas ve službě  .Svojí roli hraje asi také  politika.

Jakmile získám nějaké informace provozního rázu ,rád je hned umístím.Prodejní firmy zatím moc informací  nesdělují..:-(

TTD:

Délka vozu : 7 500 mm

Šířka vozu :  2 670 mm

Výška vozu : 2 080 mm (různé verze)

Brodivost : 1,4 m vody

Rychlost plavby : 10 km/h

Max.stoupání : 70%

Překročitelnost zákopu : 2,2 m ( to je dobrá hodnota)

Mezi vojáky už má přezdívku ,,Pinďour ''.....

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

laserový značkovač

(Mogul, 9. 1. 2009 12:53)

Pěkný foto. Jen by to chtělo ten odkaz na Web necpat doprostřed. Moc dobře se to nevyjímá.
Doufám, že Pandur bude mít srovnatelné pancéřování jako Patria. Mám jeden dotaz. Na wikipedii jsem se dočetl, že naše verze Pandura má laserový značkovač, ale nevím proč. Pro navedení raket Spike to není přeci potřeba ne?

Odlisnosti

(Adamicz, 3. 6. 2007 21:29)

Nevis podrobnosti o zmenach mezi prototypem Panduru (ten ktery byl napriklad na Bahnech) a vysledneho serioveho? (ten ktery byl na IDETU a na tvych nejnovejsich fotkach)

diky za odpoved :-)