Jdi na obsah Jdi na menu

 


Rozlišení typů vozidel OT-65 FUG

Nedávno jsme s přáteli (majiteli OT-65) dávali dohromady seznam verzí a typů na podvozku obrněného transportéru OT-65 lidově zvaný ,,FUGina".Níže takový strom tohoto typu OT .

Základní typ vozidla a tudíž i jeho modifikace se vyskytují ve dvou alternativách  OT-65 R a OT-65M.Označení R a M slouží pouze pro potřebu rozlišení různého provedení v provozní dokumentaci. OT-65R je provedení ,vzniklé rekonstrukcí a dodatečnými úpravami typu OT-65 s továrním označením D 442.00 . OT-65M se vyrábělo od roku 1966 pod továrním označením D 442,01 M.

Základní typy OT-65 - typ 00 - obrněný transportér OT-65R (rekonstruovaný v ČSSR)

                                   typ 01 - obrněný transportér OT-65M (modernizovaný)

A z toho vycházejí upravené typy OT-65 

- typ 03 - obrněný transportér se střeleckou věžičkou OT-65A - Vydra (upravený z typu 00 a nebo 01) .Čtyřčlenná osádka má 1x kulomet 7,62mm a protitankovou zbraň.Určeno vyloženě pro průzkum.

- typ 04 - obrněný transportér dělostřelecká pohyblivá pozorovatelna OT-65DPP (upravený z typu 00 a nebo 01) pro dělostřelecký průzkum a řízení boje přímo z vozidla.Osádka pět osob.Na korbě má schránku pro dálkoměr.

- typ 10 - náš oblíbený chemický obrněný transportér OT-65 CH (upravený z typu 01) pro provádění radiačního a chemického průzkumu ,vytyčování zamořeného prostoru,odběr vzorku a podobné lahůdky.Osádka je čtyřčlenná a vzadu na korbě jsou dvě vytyčovací zařízení s praporky.

- typ 21 - velitelsko-spojovací obrněný transportér OT-65 VP (upravený z typu 01) se používal jako velitelské vozidlo velitele průzkumné skupiny.Osádka čtyř osob měla navíc samostatnou zdrojovou soupravu (pro rdst) dobíjenou přídavným dynamem, poháněným od klikového hřídele motoru.Novinka byl infraperiskop.

- typ 22 - velitelsko-chemický obrněný transportér OT-65 CHV (upravený z typu 01) pro plnění bojových úkolů velitele jednotky (čety) radiačního a chemického průzkumu.Vůz nemá vytyčovací zařízení.

Všechny výše uvedené verze průběžně zde na stránkách představím i když foto vozidel v původním stavu se velmi obtížně schání v dnešní době.