Jdi na obsah Jdi na menu

 


Praga V3S ARS-12M chem.roztřikovací automobil

Něco od chemiků i na podvozku známé Pragy V3S - chemický rozstřikovací automobil ARS-12M.Díky přátelům ze severu Čech ,kteří mají tento dekontaminační vůz ve velmi pěkném stavu ,jsem založil tuto fotogalérii.

ARS-12M je prostředkem k odstranění následků chemického ,radioaktivního a biologického zamoření odmořovacími,dezaktivačními a dezinfekčními roztoky.Dá se prý s tím vytvořit i zadýmování a nakonec taky k zamoření terénu.Celý to je namontovaný na podvozku P V3S s navijákem  o síle 6000kp dopředu.

ARS-12 se skládá :

- podvozek V3S

- nádrž 2500l

-převod pro pohon motorového čerpadla QF-600 ,které má výkon 595 l/min

-ruční čerpadlo MOSTAR 90 ÚV o výkonu 60l/min

-potrubí

-měřáky

-speciální součástky a nástroje např. postřikovací rám

Motor vozu nelze natáčet klikou ,protože na přední vývod klikového hřídele motoruje namontován náhon motorového čerpadla.

Vůz je dvoumístný a vzadu je kolem hlavní nádrže o obsahu 2500L a síle stěny 5 mm,spousta držáků a skříněk na příslušenství. Nahoře je k nádrži dále přivařená trubková konstrukce pro přepravu 4 x sudů po 50kg složek na odmořování a příchytky postřikového rámu POR-69.Celková hmotnost včetně je 9 340 kg ,takže žádný lehký drobek.

Celkově je to i vzhledově zajímavý auto ale asi jen pro opravdové nadšence díky jen dvoumístné kabině,specifické nástavbě a větší náročnosti na vycvičenost obsluhy.Moc jich po akcích neuvidíte. Existovala ještě verze před tím a to ARS-12-DC a takový rozlišovací znak na první pohled je chybějící  škříń na zadní části vozu na nádrži a chybějící 4 x sudy nahoře. Viděl jsem i fotku ještě první verze - vůz neměl vpředu klasické světelné blinkry ale vyklopné plácačky vedle dveří a Notek.