Jdi na obsah Jdi na menu

 


Jeřáb tankový JT-34

Tak tenhle typ speciální nástavby na podvozku tanku T-34/85 mi v přehledu tankové techniky ČSLA na těchto stránkách  chyběl  - přesné označení znělo jeřáb tankový JT-34 . Byl určen hlavně k demontáži a montáži uplných věží poškozených tanků v polních podmínkách . Díky nezměněným schopnostem tankového podvozku v těžkém terénu byl využíván i ženisty nebo železničním vojskem . Bylo jich vyrobeno 150ks od roku 1962 do 1964 .Ve  VÚ Hrdly u Terezína jich bylo v garáži vyrovnáno 10ks   cca  kolem roku 1983 . Tento útvar byl určen k zabezpečení oprav tankové techniky pro slánskou tankovou divizi 1.sledu.

Posádka , tohoto celkem 31 500kg vážícího  stroje , byla dvě osoby . Velitel tanku byl navíc i jeřábník a řidič navíc  plnil funkci - vazač . Na korbě místo tankové věže byl umístěný jeřáb o nosnosti 10t  a opancéřovaníá kabinka jeřábníka . Motorová příčka tanku byla zesílena kvůli hmotnosti nástavby. Tank nepotřeboval vyklápěcí podpěry a mohl pracovat v celém rozsahu 360°. Výška a šířka tohoto tanku byla 3,0m . Pro práci v bojové situaci měl tento JT-34 i výzbroj skládající se z 1x ks kulometu DTM ráže 7,62mm , 10ks ručních granátů a světlic.

V zadní části korby je taková specialitka - na nosníkové konstrukci se mohla položit celá tankové věž (nebo převodovka,pásy atd) , když bylo třeba jí dopravit na místo montáže do pole.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář