Jdi na obsah Jdi na menu

 


Modernizovaný střední tank T-55 AM2

Jako doplnění fotogalérie tanků řady T ,je v této kapitole na fotkách zachycen tank T-55AM-2 ,který vzešel ze základu T-55A a byl odpovědí na nově zaváděné PTŘS TOW u NATO za doby studené války .Kromě jednoho vozidla ,který je ve velmi dobrém pojízdném stavu ,jsou ostatní tanky zachyceny ,tak jak v současnosti čekají na další osud po vyřazení z armád Varšavské smlouvy.Nicméně detaily pro modeláře a fandy jsou dobře patrny.

Modernizace přinesla i zvýšení hmotnosti tanku na 41 500kg a tím byla  žádoucí i změna ve výkonu motoru na 620 k.Osádka 4 mužů zůstala zachována.Doplňkové sady pancéřování  DOV na věži měly první verze nasazovací ,později již natrvalo přivařeny.Jsou směrovány na přední části vozidla ,které by se při eventuálním čelním útoku střetly s protitankovými oddíly řízených střel.Na fotkách z pohledu zezadu je vidět tloušťka přídavné sady.

Nová je i boční ochrana korby proti kumulativním střelám - má přivodit další vrstvou předčasný výbuch před hlavním pancířem.

Lepší ochrana proti hořlavým látkám (je myšlen hlavně napalm) spočívala ve změnách u žaluzií nad moterem a chladiči ,které měli zabránit zatýkání hořících kapalin do prostoru tanku.Také těsnení u poklopů mělo více odolat náporu hořícího napalmu a neměli  se zde udržet delší dobu hořící kapaliny.

Dno korby tanku bylo více vyztuženo ZOD a některé prolisy měly působit na usměrnění výbuchu miny na pevnější části.

Výzbroj zůstala zachována na 1 x kanón ráže 100mm D 10-T2SA/SK s 38 ks nábojů,1 x kulomet PKT ráže 7,62 mm vedle kanónu ,1 x protiletadlový kulomet DŠK-M ráže 12,7 mm.Průměrná rychlost střelby z kanónu je 4 rány za minutu. Pro potřeby zaměřování,střelby a detekce ozáření od nepřítele dostal tank nové přístroje.

Např:

- systém KLADIVO k zvýšení přesnosti a účinnosti střelby

- střelecký systém BASTION u některých tanků

- SDIO k detekci a indikaci laserového ozáření

- nově vyřešenou tepelnou ochranu hlavně TOH u 100mm kanónu D 10-T2 SA/SK

- odpálení dýmových granátů do požadovaného směru TUČA

- filtroventilačním zařízením RADCHA 15/24

- novým systémem zahlubováním ZZ Želivka

- výbušným odminovačem a mechanickým O. typu KMT-6

Z toho výčtu je vidět ,že modernizace byla docela rozsáhlá ale v té době se již rýsovala malá učinnost kanónu ráže 100mm proti novým typům pancíře tanků druhé strany - viz Chobham a učinný dostřel již také nestačil na tanky s kanóny ráže 120 mm Challenger 1 nebo Leopard 2 a ještě s dokonalejším systémem palby v noci.