Jdi na obsah Jdi na menu

 


Školní tank T-55C

Tak tenhle typ je raritka v českých zemích. V rámci úspor při výcviku osádek tanků se zkoušeli různé věci a některé se i v reálu používali.Na fotkách je jedna varianta. Na podvozku T-55 se vložila svařovaná věž bez výzbroje ,které tím ,že je podstatně lehčí než bojová ,měla šetřit PHM.Každá tuna hmotnosti  dobrá.Varianta na fotce bude již postavena rovnou z továrny - korba nemá vpředu úchyty na radlici nebo držáky odminovače.Základ tvoří T-55 ale viděl jsem i podvozek T-55AK s třemi světlomety vpředu.

Ta školní věž má standartní věnec bojové věže a tím pádem jí lze nasadit prakticky na jakoukoliv korbu T-54/55 (ale tím je to již jiný typ) viz poslední foto.

Osobně jsem měl možnost s tímto typem se jezdit a na první pohled rozdíly v jízdě nebo spotřebě jsem neregistroval .I tak to bylo cca 30 tun hmoty ,která se valila přes okopy a louky.Pouze v té věži bylo dosti místa - nahoře sedí velitel-učitel a je tam sedačka pro jednoho žáka (jestli si pamatuji dobře..)Přehlédli jsme jeden stromek s malými jablíčky a jelikož ho vzala kosa mezi pásy po zatáčce,celý vnitřek tanku a korba byla plná těch žlutých plodů....A to velitel koukal všemi směry :-)

Mělo to různé názvy ,nicméně budu se snažit zjistit přesně ten vojenský předpisový.